Köyün Tarihi

kmet1

Muhtar Erdcan Veli


Karaçufallar Köyünün Tarihi
Tarih  Osmanlı İmparatorluğu’nun yükselme devrinde,(1469-1470)Osmanlı Devleti’nin başına değişik zamanlarda bir çok defa dert açan Karaman Oğulları’nın tekrar birleşip dert olmamaları için Fatih Sultan Mehmet, Karaman Oğulları Beyliğini ortadan kaldırmıştır. O zaman topluca yaşamakta oldukları Larende’den (şimdiki Karaman’dan) dağıtılmaları sırasında bazı obalar ve yürükler kuzey balkanlara göç etmişlerdir.Bu yıllarda 30 aile Kırklar Korusu dedikleri(Kırtıllı ve Karaçufallar arasında bölge)yere yerleşirler.Seneler sonra Avrupa’yı ve Balkanları kıvıran kolera ve sıtma hastalıkları bu yerleşim yerini de etkiler.Salgın hastalıklardan dolayı ailelerin bir bölümü Dervent bölgesine bir bölümü şimdiki köyün bulunduğu yere yerleşirler.Köyün Türkçe ismi Karaçufallar(1934 ten sonra resmi ismi Kozma Prezviter)Karaçufallar ismini kara çullar kelimesinden alıyor.Köy halkının giyim kuşamı ağırlıklı dokuma çullardanmış.Dokuma giyimlerin rengi genel
olarak karaymış.Kullanılan yapa koyun ve keçi.Zaman içinde köy halkına giyiminden dolayı,çevre köylerde yaşayan halk kara çullular diye hitap etmeye başlamış.Oradan kalıyor köyün ismi…
Göçler: Tarih boyunca yaşanan çeşitli savaş ve çatışmalar nedeniyle Karaçufallar’dan Türkiye’ye beş büyük göç dalgası olmuştur.
Aydjan Ahmedov Rayimov

Aydjan Ahmedov Rayimov


   Bunlardan ilki Osmanlıların 93 Harbinde Ruslar karşısında bozguna uğramasının ardından yaşanan 1878 göçüdür.
   İkinci göç dalgası 1912 yılında Balkan Harbinde yenilgiye uğrayan Osmanlı Devletinin (Trakya dışında kalan)Rumeli’deki topraklarını terk etmek durumunda kalması sonucu gerçekleşmiştir.
   Üçüncü büyük göç İkinci Dünya Savaşı sonrası sosyalist rejime geçen Bulgaristan’ın tarım arazilerini devletleştirmesi sonucu 1950–1951 yılları arasında yaşanan göçtür.
   Dördüncü göç 1968-1978 arası göçtür.Göç edenler İstanbul,Bursa,Bandırma,Çorlu,Babaeski şehirlere yerleşmişlerdir.
   Beşinci ve en son göç dalgası 1989 senesinde Bulgar devletinin asimilasyon politikalarına tepki olarak gerçekleşmiştir.Bu göç sonucu köyün nüfusu yarı yarıya azalmıştır.
   1951 yılında Kara çufallar köyüne dışarıdan yerleşenler olmuştur. Bulgar Hükümeti Türkiye’ye göç eden kişilerin evlerine Batı Bulgaristan,dan sürgün edilen Bulgar (Şoplar)yerleştirmiştir.
   1963 yılarında Karagözler(Çernookovo)(Bulgaristan Şumnu ilinin Vırbitsa ilçesine bağlı)köyünden de birkaç aile gelmiştir.(Bilal ve İdris Kardeşler) Karaçufallılar Türkiye’de şu bölgelerde yaşamaktadırlar:İstanbul,Bursa,Balıkesir Bandırma Adana,Karacabey,Ankara,Babaeski,Tekirdağ,Çorlu ve diğer iller.
Köyün Geleneksel Yemekleri
Kara Çufallar köyü’nün eski geleneksel yemekleri arasında Pazlamaç ve Gözleme(hamur kızartması)diye isimlendirilen bir yemek vardır… Köyün ikinci bir geleneksel yemeği de Kuru fasulye.Son baharda köy halkı kış mevsiminde yiyecek ihtiyaçlarını karşılamak için meyve konservesi,turşu,sucuk yapmaktadır.Köy halkının şimdiki sofralarından hamur,et ve süt eksik olmaz.
Cografya
cami
Eski Cuma iline 15km Osman Pazar/Омуртаг İlçesine 5km.uzaklıktadır.Tepelerden ve ormanlardan oluşan arazi yapısı çok tarıma elverişli olmamakla beraber,toprakları verimlidir.
İklim:vidio
Köyün iklimi,Dört mevsim.Bakınız resimler
Nüfus :
Köy içinden resimler Yukarıdaki üç resmi Bursa’dan Cevdet Halil(Çalışkan)Bey gönderdi.Kendisi için değeri büyük olan bu resimler bizlerle paylaştığı için Cevdet Halil Bey’e teşekkür ederiz.
Yıllara göre köy nüfus verileri.1989 Yılı -1200 1997 Yılı- 690  20007-??
Köyde Türk sülaleler şunlardır.
1.Veli ağlar 2.Dervişler(Adem ağlar) 3.Koca İbrahim(Kurumahut)Ailesi 4.Turanlar 5.Hacı Bekirler(Kenar Aliler) 6.İnceler(Ateş Aliler) 7.Yüzeirler 8.Molla ağlar(Hacı oğulları) 9.Hacı Asan oğulları(1951 Türkiye’ye göç etmişlerdir) 10Arfalar(Keremler) 11.TahirÇauşlar Yaşarlar 13.Yayolular 14.Celil ağlar 15.Hacı İsmailler 16.Bezgen köylüler(1936 Tamamı Türkiye’ye göç etmiştir) 17.HatipOğulları 18.Karagözlüler 19.Aligüvelile(Vardunlular 20.Osmanoğluları
Köyde Bulgar sülaleler şunladır.
1.Yonular2.Dinkolar3.Tincholar(Koca Georgiler)4.Yoschular
Bulgar sülalelerinden bazıları.1912 yılında Belomoriya(Trakiya) denen bölgeden göç etmişlerdir.(Şu anda bu topraklar Yunanistan ve Türkiye sınırları içinde)Diğer bir kısım Batı Bulgaristan’dan 1951 yılında zorunlu göçe tutulan Makedon Bulgarlarıdır(Halk dilinde Şop).Batıdan gelen Bulgarlar göç eden Türklerden ucuza aldıkları evlere yerleşirler.Köyde Bulgarlar ve Türkler arasında iyi komşuluk mevcuttur.
Ekonomi :
-Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Azımsamayacak sayıda köylü yakın şehirlerde çalışmaktadır.Bunların yanı sıra her hane kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kadar evlerinin önünde bahçelerde sebze ve meyve yetiştirmektedir.
Muhtarlık :- Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları
1951-Sasho Novkov(Bay Sandi) 1968– İsmail Hoca 1980–Kiril Hristov(Bay Kiro) 1984–Yordanka Hristova(Danche) 1990-Hasan Aliev 1995- Ercan Veli Ahmed DPS/Ерджан Вели Ахмед-Партия”Движение за права и свободи”2007 Ercan Veli Ahmed.Şu anda köyün muhtarı.Kendisi 3 dönem muhtar seçilmiştir.
kmetstvo
Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim ve orta okulu 1989 yılına kadar faaliyetteydi.Yeni okul binası 1973 yılında faaliyete girmiştir.1973 yılına kadar öğrenciler dersleri 3 ayrı yerde görüyorlardı.Eski Türk okulu,Bulgar okulu ve çitalishte’de.50-60 yıllarında çitalişteye bağlı tiyatro grubu faaliyetteymiş.Tiyatro resimlerini linke tıklayarak görebilirsiniz. Karaçufallar köyünün içme suyu şebekesi vardır.Başlıca sorunu içme suyunun yetersiz olması. Yağışların bol olduğu zamanda su sıkıntısı yaşanmazken yağışların azaldığı zamanda su sorunu hat safhaya çıkıyor.Burada sırası gelmişken Köy muhtarından Ercan Veli ve Necdet Şaban’dan(Kendisi Omurtag ilçenin Belediye Başkanı)sorunu çözmek için bir proje başlatmalarını ve en hızlı şekilde çözüme kavuşmasını köy halkı olarak talep ediyoruz.Köyde sağlık ocağı bulunmasına rağmen hemşire, ebe ve ya sağlık memuru bulunmamaktadır.Köylüler sağlık problemlerini ilçedeki sağlık kuruluşlarına giderek çözmektedir ve ya aile doktorları haftada bir köye geldiklerinde  muayene oluyorlar.Ulaşım problemi olmaması,ve ilçenin yakınlığı nedeni ile herhangi bir sağlık probleminde kısa zamanda hastaneye ulaşılabilmektedirler.Köyde sabit telefon vardır.Telefon santralı Osman Pazardadır.(Omurtag).Köyün ana yolları asfalttır.
pinar1
Köyde Kullanılan isimler. Karaçufallar köyü’nde kimi eşya isimleri ve sıfatlar köy genelinde kullanılır.Dile nereden yerleştiği bilinmemekle beraber,bu kelimelerin mübadele öncesi.de kullanıldığıdüşünülmektedir.Kumpir-patates,Kaçsana-Koşsana,Fistan-Elbise,Yemeni-Ayakkabı,İskemle(Sandalye),Don(Şalvar),Fıta(Dokumalı Önlük),Soğuk Çorba(Sütlaç),Çocuk(Erkek Çocuk),Kızanlar(Çocuklar),Zerdali(Kaysı),Alma(Elma),Kravat(Yatak),Kerpeten(Pense),Tete(Teyze),Mari(bayanlar için kullanılan hitap şekli),asta(hasta),Aga(büyük erkek kardeşe hitap şekli) Akram(yaşıt) Alatlem(Acele etmek) Amsalak(Aptal) Antere(Gömlek) Aylak(Boşa gezen) Bişii(Birşey) Dalamak(Köpek ısırması) Gelin kadı(Gelincik) Ismık(Utangaç) Iştır(Isırgandan yapılan yemek) Kukumav(Baykuş) Kübür(Çöp) Maytap(Dalga Geçmek) Temin(Az önce) Encek(köpekyavrusu) Pelik(saçörgüsü) memişhane,taşara,kenef(toalet) Çekelez(Sincap),Pi-pi(Hindi) İsle(İyi) Aşlak(Çirkin) Ayaz(Aydınlık) Bostan(Kavun) Bokluk(Çöplük) Bölce(Fasulya) Çotuk(Kütük) Çövmek(Zıplamak)Diğren(Çatal) Balon(Uçak) Şeytanarabası(Bisiklet) Fıydırmak(atmak)Kodik(Eşekyavrusu) Malak(Mandayavrusu) Gülbubuş(Kuşburnu) Kocaba(dede) Enser(Çivi) İşlemek(Çalışmak) Kabara(Raptiye) Karamık(Böğürtlen) Kıfı(Komik) Peşkir(Havlu) Açan(Veya) Pındık(Fındık),Bıldır(Geçen sene).
 Reyhan EXPRESS
Bulgaristan-Türkiye taşımacılık TR-0090 5346345426 BG-00359 896637564

Bunlar da hoşunuza gidebilir...